Sporturi de iarna

Stefan Gavrila, locul 84 in cursa individuala de la Oestersund

Biatlonistul roman Stefan Gavrila a incheiat pe locul 84 cursa individuala desfasurata la Oestersund pe distanta a 20 de kilometri.

Ole Einar Bjørndalen: IBU World Cup winner 2009
(cc) photo credit: Tor Atle Kleven

In varsta de 22 de ani, Gavrila a incheiat cu o intarziere de 8 minute, 16 secunde si 6 zecimi, dupa ce a ratat nu mai putin de patru ratari in poligon.

Cursa a fost castigata de francezul Martin Fourcade, care a fost cronometrat in 53:29.8. Cu o singura ratare in poligon la chiar ultima tragere, sportivul din Hexagon l-a devansat cu aproape doua minute pe cehul Michal Slesingr, surpriza concursului.

Podiumul a fost completat de germanul Simon Schempp, care a ratat locul secund pentru doar doua zecimi de secunda.

Primul concurs al sezonului a adus si o mare surpriza in randul favoritilor. Multiplul campion mondial si olimpic Ole Einar Bjoerndalen s-a clasat pe un dezamagitor loc 43, dupa ce a ratat sase tinte in poligon.