U Mobitelco Cluj a castigat duelul cu Enisey Kransnoyarsk

Victorie senzationala obtinuta, marti dupa-amiaza, de campioana U Mobitelco Cluj pe terenul rusilor de la Enisey Krasnoyarsk, scor 81-73, in etapa a 3-a din FIBA Eurochallenge.

10032009-_MG_8840
(cc) photo credit: Antonio Rull

Dupa doua infrangeri consecutive, cu Elan Chalon pe teren propriu si Antwerp Giants in deplasare, jucatorii pregatiti de Marcel Tenter au avut la Krasnoyarsk o rabufnire de orgoliu, facand cinste baschetului romanesc.

Din puncte statistic si istoric, U Mobitelco Cluj este prima echipa din Romania care izbuteste sa castige in Rusia dupa 1989.

Revenind la meciul de marti dupa-amiaza, acesta nu a fost deloc unul usor, gazdele conducand dupa primul sfert cu 24-18.

Clujenii au restabilit egalitatea pana la pauza mare, dupa 19-13 in sfertul al doilea, pentru a prelua conducerea cu un avans de patru puncte la intrarea in ultimele zece minute efective de joc.

Gazdele nu au cedat usor si au revenit la conducere, scor 69-66, cu 4:35 inaintea finalului, insa finalul meciului i-a apartinut lui Vladimir Mijovic.

Cu 24 de puncte, 7 recuperari si doua pase decisive, jucatorul sarb in varsta de 26 ani a luat jocul pe cont propriu si a inclinat balanta in favoarea campionilor Romaniei, dupa un run impresionant de 9-0.

U Mobitelco Cluj a acumulat patru puncte in urma acestui succes, ajungand la egalitate cu Elan Chalon si Enisey, cu mentiunea insa ca gruparea franceza intalneste in etapa a 3-a pe Antwerp Giants intr-un meci pe teren propriu.

Chiar si in eventualitatea unui succes al francezilor, acestia se vor duce la sase puncte, in timp ce U Mobitelco Cluj va ramane in cursa pentru locul doi alaturi de Enisey si Antwerp.