U Mobitelco Cluj, debut cu stangul in FIBA Eurochallenge

Debut cu o infrangere pentru Universitatea Mobitelco Cluj in actuala editie a cupelor europene, campionii Romaniei fiind invinsi in fata propriilor suporteri de formatia franceza Elan Chalon, scor 81-85.

10032009-_MG_8758
(cc) photo credit: Antonio Rull

Oaspetii din Hexagon au inceput mai bine si in minutul 2 aveau deja 6-2 pe tabela. Jucatorii pregatiti de Marcel Tenter si-au intrat rapid in mana si americanul Kindall Dykes a marcat pe contraatac pentru 10-9.

Sarbul Krstanovic a contribuit la randul sau cu doua cosuri din actiune, iar Silvasan a scuturat plasa cu o prima aruncare de trei puncte reusita.

De la 13-9 cu patru minute si jumatate inaintea finalului de sfert, scorul s-a strans la 14-14, pentru ca in ultimul minut cele doua echipe sa ofere un adevarat recital de cosuri de trei puncte.

Mai intai Lawrence a adus Clujul in avantaj, scor 17-14, dar raspunsul francezilor a fost pe masura si astfel la cabine s-a intrat la egalitate.

U Mobitelco a controlat jocul in sfertul al doilea, distantandu-se pe tabela la 23-19, 29-23 si 36 31, dupa un slam dunk devastator reusit de sarbul Mijovic.

Francezii au profitat de unele inexactitati aparute in jocul gazdelor si s-au apropiat la un singur punct, scor 38-37, insa americanul Lawrens a iesit din nou la rampa cu un dunk de toata frumusetea in finalul sfertului al doilea.

Acelasi Lawrence a dus scorul la 40-37 prin transformarea a doua aruncari libere, iar Silvasan a stabilit pe contraatac scorul la pauza mare (42-37).

Sfertul al treilea a inceput cum nu se poate mai bine pentru U Mobitelco. Mijovic a recuperat ideal in propria jumatate, iar pe contraatac Dykes a finalizat de sus aruncand in extaz publicul clujean.

Americanul Delaney i-a tinut in joc pe cei de la Elan Chalon, aruncarea acestuia de trei puncte mentinand diferenta la 50-47.

Francezii s-au apropiat in doua randuri la doar un singur puncte, 50-49 si 52-51, pentru ca acelasi Delaney sa-si aduca in cele din urma echipa in avantaj cu o aruncare din ‘down town’ cum spun americanii.

De la 52-54 clujenii au avut puterea sa revina si au intors rezultatul la 58-54 in urma unui cos cu fault reusit de Dykes, pentru ca Silvasan sa marcheze din actiune stabilind scorul la finalul sfertului al treilea la 61-59.

Clujenii au pierdut fraiele partidei in debutul sfertului final si baschetbalistii de la Elan Chalon au desenat pe teren ca la antrenament. Tabela s-a inclinat in favoarea oaspetilor, care la un moment dat la 69-76.

Silvasan si Dykes au mentinut aprinse sperantele gazdelor, dar soarta meciului nu a mai putut fi schimbata.

Cel mai bun marcator al meciului a fost Delaney de la oaspeti cu 33 puncte, in timp ce de la U Mobitelco lider a fost Dykes cu 23 puncte. Silvasan l-a secondat cu 19 puncte, in timp ce Mijovic s-a oprit la 13 puncte.

In cealalta partida a Grupei E, rusii de la Enisey Krasnoyarsk au dispus pe teren propriu de belgienii de la Antwerp Giants cu 76-72.

U Mobitelco Cluj intalneste in urmatoarea partida, la 15 noiembrie, in deplasare, pe Antwerp Giants.