Media

Copa Libertadores va fi transmisa de Digisport

Portofoliul canalului Digisport s-a mai imbogatit cu o competitie de prima mana. Desi suntem incantati de jocul fotbalistilor sud-americani ajunsi in campionatele puternice ale Europei, nu strica sa aruncam o privire la origini, iar Copa Libertadores reprezinta tot ce este mai bun in materie de fotbal latino.

Copa Libertadores de America 2011 | Peñarol - Santos | 110616-7184-jikatu
(cc) photo credit: Jimmy Baikovicius

A 53-a editie a Copei Libertadores, pentru cei mai putin familiarizati echivalenta Ligii Campionilor din Europa, va debuta pe 24 ianuarie si se va incheia pe 4 iulie.

Participa 38 de echipe din 11 asociatii fotbalistice nationale, pe langa cele zece natiuni din America de Sud fiind invitata si Mexic, care va intra in competitie cu trei echipe.

Cele mai multe locuri apartin Braziliei, care va ataca intrecerea cu sase reprezentante, deoarece Santos este detinatoarea trofeului. La acestea se mai adauga campioana Corinthians, castigatoarea Cupei Braziliei Vasco da Gama, precum si echipele clasate pe locurile 3-5 in Serie A, Fluminense, Flamengo si Internacional Porto Alegre.

Argentina va fi reprezentata de cinci echipe, Velez Sarsfield, Boca Juniors, Lanus, Godoy Cruz si Arsenal, pentru ca Bolivia, Chile, Columbia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uruguay si Venezuela sa aiba fiecare cate trei echipe la start.

Prima faza a intrecerii se va desfasura intre 24 ianuarie si 2 februarie, cand sunt programate cele sase meciuri preliminare:

Sport Huancayo (Peru) – Arsenal
Flamengo – Real Potosí (Bolivia)
Caracas – Peñarol
Libertad (Paraguay) –    El Nacional    (Ecuador)
Once Caldas (Columbia) – Internacional
Tigres UANL (Mexic) – Unión Española (Chile)

Intre 7 februarie si 19 aprilie se va desfasura a doua faza a competitiei, asa numita faza a grupelor, la care participa 32 de formatii impartite in opt grupe, dupa cum urmeaza:

Grupa 1 – Santos, Juan Aurich (PER), The Strongest (BOL), Once Caldas sau Internacional

Grupa 2 – Olimpia (PAR), Emelec (COL), Lanus (ARG), Flamengo sau Real Potosi

Grupa 3 – Bolivar, Junior (C0L), Universidad Catolica (CHI), Tigres sau Union Espanola

Grupa 4 – Boca Juniors, Zamora (COL), Fluminense, Sport Huancayo sau Arsenal

Grupa 5 – Nacional Montevideo, Alianza Lima, Vasco da Gama, Libertad sau El Nacional

Grupa 6 – Corinthians, Deportivo Tachira (COL), Nacional Asuncion, Cruz Azul (MEX)

Grupa 7 – Velez Sarsfield, Deportivo Quito, Defensor Sporting (URU), Guadalajara

Grupa 8 – Universidad de Chile, Atletico Nacional (COL), Godoy Cruz, Caracas sau Penarol

Spune-ti parerea, opinia ta conteaza