Manchester United a eliminat Manchester City din Cupa Angliei

Manchester United Defend

Echipa pregatita de Sir Alex Ferguson si-a luat revansa in fata rivalei citadine dupa infrangerea suferita in campionat si s-a calificat in turul 4 al Cupei Angliei dupa un 3-2 spectaculos pe Etihad Stadium.

Cu internationalul roman Costel Pantilimon titularizat de Roberto Mancini conform traditiei acestui sezon, Manchester City a dominat inceputul meciului in fata unei echipe care a pierdut ultimele doua partide din Premier League.

Jocul a luat insa o alta turnura dupa ce Rooney a deschis scorul cu o lovitura de cap in minutul 10. La prima faza importanta de atac, atacantul lui United a dat drumul la minge in dreapta pentru Valencia, a carui centrare i-a revenit perfect pe cap pentru o lovitura ce l-a lasat fara replica pe Pantilimon.

Echipa lui Mancini a primit o noua lovitura doua minute mai tarziu, dupa ce capitanul Kompany a primit cartonasul rosu direct pentru o intrare cu ambele picioare inainte asupra lui Nani la centrul terenului.

Gazdele au trecut rapid peste soc si au atacat in viteza, iar Aguero a ratat cea mai mare ocazie a reprizei. Argentinianul a sutat in forta de la 25 de metri, dar Lindegaard a respins cu un reflex de zile mari.

Acelasi Aguero a mai avut un sut in plasa laterala in minutul 27, pentru ca dupa doar trei minute tabela sa se modifice din nou in dreptul oaspetilor.

Welbeck a punctat cu un voleu fulgerator la coltul lung dupa o prelungita faza de atac in partea stanga. Mascat de doi coechipieri, Pantilimon s-a aruncat din nou tarziu spre balon si nu a ramas decat cu plonjonul pentru fotoreporteri.

United a controlat jocul si acelasi Welbeck a obtinut in minutul 39 o meritata lovitura de la 11 metri, care a fost in cele din urma transformata de Rooney. Nu fara emotii insa, pentru ca primul sut al englezului a fost aparat de Pantilimon, insa mingea s-a intors cu sansa la decarul lui United, care a reluat in dreapta romanului.

Pantilimon a retinut prima minge din actiune in minutul 42, cand l-a citit bine pe Rooney si sutul sau din afara careului.

Echipa lui Ferguson putea intra cu avantaj de patru goluri la vestiare, dar Welbeck a ratat de putin reluarea din careul mic in ultimele secvente ale primului mitan.

Condusa cu 3-0 si aflata in inferioritate numerica, Manchester City nu s-a predat si spre cinstea jucatorilor pregatiti de Mancini a revenit in joc in partea secunda.

Kolarov a reaprins scanteia sperantelor pentru suporterii gazdelor in minutul 48, dupa ce a redus din diferenta prin transformarea unei lovituri libere.

Aguero a apropiat pe City la un singur gol, dupa ce a marcat cu sansa in minutul 64, dupa ce tot el sutase intr-o prima faza si Lindegaard respinsese in fata.

Readus in regim de urgenta in lotul lui Ferguson, fostul international englez Paul Scholes a intrat pe teren in minutul 59 in locul lui Nani. Primit cu urale de fanii lui United la primele atingeri de balon, Scholes a gresit grav la faza din care a pornit centrarea pentru golul lui Aguero de 2-3.

Englezul care pana acum s-a pregatit cu echipa de rezerve si-a incercat sansa si in atac, insa sutul sau pe jos din minutul 72 a fost blocat de Pantilimon.

Portarul roman a urcat in careul advers la ultima faza a meciului si chiar a reluat spre poarta, insa mingea a trecut mult alaturi si meciul s-a incheiat cu victoria celor de la Manchester United.

Stiati ca…

Ultima data cand Manchester United a marcat trei goluri pe terenul celor de la City a fost in 6 aprilie 1996, cand Eric Cantona, Andy Cole si Ryan Giggs au marcat pentru o victorie cu 3-2 in Premier League.