Retele sociale

Twitter a stabilit un nou record de postari cu ocazia Super Bowl

Reteaua de microblogging Twitter a anuntat ca in ultimele minute ale finalei Super Bowl din acest an s-a inregistrat un nou record in postari.

Follow me on Twitter! @woofer_kyyiv
(cc) photo credit: Baranskyi Vyacheslav

Internautii au publicat nu mai putin de 10.000 de postari pe secunda in momentele decisive ale partidei dintre New York Giants si New England Patriots (21-17 rezultat final).

Twitter-ul nu a fost mai putin aglomerat nici la pauza dintre sferturi cand pe scena a urcat Madonna pentru un mini recital.

Media postarilor in timpul concertului starului american a fost de 8.000 de postari pe secunda.

Precedentul record de postari pe Twitter data din august 2011, cand s-au inregistrat 9.000 de postari pe secunda dupa anuntul lui Beyonce ca este insarcinata.

Recordul pentru un eveniment sportiv fusese stabilit la 7.196 de postari pe secund la finalul meciului dintre Japonia si SUA de la Cupa Mondiala de fotbal feminin.