Real Madrid castiga El Clasico. Barcelona la prima infrangere pe Nou Camp dupa 54 de meciuri

Formatia Real Madrid a facut, sambata seara, un pas decisiv spre castigarea titlului cu numarul 32 in La Liga, dupa ce s-a impus cu 2-1 in derby-ul istoric cu FC Barcelona chiar pe terenul rivalei din Catalunia.

2010-11-29_Clasico05
(cc) photo credit: Markus Unger

Khedira a deschis scorul in minutul 17 cu primul sau gol intr-un El Clasico, reusita care a dus la stabilierea unui nou record pentru Real Madrid in campionat (108 goluri marcate intr-un sezon).

Egalarea Barcelonei a fost adusa de Alexis Sanchez, jucator care a punctat la doar un minut de la intrarea in teren.

Bucuria gazdelor nu a durat mai mult de 120 de secunde si Cristiano Ronaldo a finalizat pe contraatac trecandu-si in cont al 42-lea gol in La Liga si al 54-lea in tot sezonul.

Prima ocazie a meciului a apartinut Realului in minutul 4, Ronaldo reluand periculos cu capul in urma unui corner. Valdes a scos de sub bara in afara terenului, pentru ca ulterior noua faza fixa sa ramana fara rezultat.

Sase minute mai tarziu oaspetii amenintau din nou poarta adversa. Benzema a primit in partea dreapta in afara careului si a sutat spre coltul lung. Valdes a retinut fara probleme

Barcelona s-a aratat pentru prima data periculoasa prin Tello in minutul 13, insa sutul tanarul atacant catalan a fost blocat fara probleme de Valdes. Faza a fost oricum invalidata de o semnalizare de la margine pentru offside in momentul pasei de la Iniesta.

Deschiderea scorului s-a produs la o faza fixa in careul catalanilor. Pepe a reluat cu capul spre poarta in urma unui corner de pe dreapta, Valdes a iesit neconvingator si Khedira a marcat de langa Puyol.

Pentru mijlocasul german golul marcat in minutul 17 a fost primul intr-un El Clasico, iar pentru Real Madrid reusita cu numarul 108 in acest sezon de La Liga a marcat stabilirea unui nou record de goluri marcate.

Barca a replicat prin acelasi Tello care si-a asumat din nou o faza de finalizare si a sutat pe langa poarta din afara careului.

Desi a avut o posesie de 71 la suta in primele 25 de minute, Barcelona nu a beneficiat de nicio ocazie clara de gol.

Cu toate acestea Messi a iesit la rampa in minutul 26 cu o pasa geniala pentru Xavi, insa mijlocasul spaniol a trimis milimetric pe langa poarta aparata de Casillas.

Un nou sut spre poarta Realului a venit abia in minutul 37, cand Thiago Alcantara si-a asumat responsabilitatea si a trimis pe langa poarta. In continuare formatia lui Mourinho ramanea superioara la acest capitol, cu opt suturi spre poarta fata de cele doar patru ale gruparii blaugrana.

Ploaia torentiala care s-a abatut asupra arenei Nou Camp in finalul primei reprize nu a taiat din pasiunea suporterilor catalani, care l-au fluierat cu toate fortele pe Cristiano Ronaldo, dupa ce portughezul a marcat din offside in minutul 52.

Thiago l-a gasit ideal demarcat pe Tello doua minute mai tarziu, dar jucatorul impus de Guardiola in primul '11' nu a gasit nici de aceasta data spatiul portii sutand in peluza catalana.

Xavi a semnat in minutul 68 o noua ocazie a Barcelonei. Mijlocasul catalan a trimis pe langa poarta din afara careului, dupa care i-a lasat locul in teren lui Alexis Sanchez.

Atacantul chilian nu a avut nevoie decat de un minut pentru a marca la capatul unei actiuni colective de toata frumusetea. Messi a patruns in marginea careului, i-a trimis lui Iniesta, care a deviat subtil cu calcaiul pentru Tello. Sutul acestuia a fost blocat de Casillas, care a mai respins o data insa pana in picioarele lui Alexis.

Jocul s-a incins si Cristiano Ronaldo a marcat la capatul unui contraatac fulgerator. Cu acest al 42-lea gol marcat in La Liga, portughezul de la Real Madrid a mai facut un pas spre obtinerea titlului de golgeter al campionatului spaniol. Ultimul jucator care a obtinut doua titluri 'Pichichi' la rand a fost Hugo Sanchez, legendarul atacant al madrilenilor care a fost golgeterul Primerei Division patru ani la rand intre 1985 si 1988.

S-a incheiat 2-1 pentru Real Madrid care a castigat primul El Clasico pe Nou Camp pentru prima data dupa 23 decembrie 2007.

Barcelona a suferit astfel prima infrangere pe teren propriu in campionat dupa 54 de meciuri, dintre care 47 au fost victorii. Ultima echipa care a plecat cu trei puncte de pe terenul Barcelonei fusese Hercules Alicante in septembrie 2010.

Barcelona: Valdes; Dani Alves, Mascherano, Puyol, Adriano; Busquets, Xavi, Thiago; Iniesta, Messi, Tello.

Real Madrid: Casillas; Arbeloa, Ramos, Pepe, Coentrao; Xabi Alonso, Khedira; Cristiano, Ozil, Di María, Benzema.