Formula 1

Rosberg, prima victorie in Formula 1

La sase ani de la debutul in Marele Circ germanul Nico Rosberg a obtinut cea dintai victorie din cariera. Plecat din pole position, echipierul de la Mercedes GP a incheiat cu un avans de 20 de secunde in fata britanicului Jenson Button. Pe ultima treapta a podiumului s-a clasat Lewis Hamilton, care a trecut in ultimele tururi de Sebastian Vettel.

#8 Nico Rosberg
(cc) photo credit: Nadir Hashmi

Aflat pentru prima data in cariera in prima pozitie a grilei de start, Rosberg a pornit foarte bine in cursa de la Shanghai si a ramas la conducere in fata coechipierului sau Michael Schumacher.

Cele doua sageti argintii Mercedes au monopolizat s-au pastrat in fruntea cursei in primele 13 din cele 56 de tururi, pana cand Schumacher a intrat la boxe pentru primul schimb de pneuri.

Ghinionul l-a lovit pe septuplul campion mondial, care a fost fortat sa abandoneze un tur mai tarziu, din cauza rotii dreapta fata care nu a fost securizata cum trebuie de mecanicii sai.

Rosberg a schimbat in turul 14 si astfel mexicanul Sergio Perez ajungea la conducerea cursei, amintind tuturor de cursa impresionanta realizata in etapa precedenta de la Sepang.

Pe doi s-a insinuat surprinzator brazilianul Felipe Massa, echipierul de la Ferrari mergand la fel ca si Perez cu o strategie diferita.

Vicecampion mondial in 2008, dar aflat pe faras in acest sezon la Ferrari din cauza rezultatelor modeste, Massa a avut parte de momentul sau de glorie in turul 17, cand a condus cursa pentru cateva viraje.

Rosberg a revenit la conducere dupa o depasire in linie dreapta pe zona DRS si germanul de la Mercedes dicta din nou ritmul pe pista din Shanghai.

O noua schimbare de lider s-a produs in turul 35 dupa a doua intrare la boxe a lui Rosberg. Britanicul Button a profitat si a urcat la conducere.

Castigatorul din Australia a avut parte de un al doilea schimb cu probleme, pierzand nu mai putin de zece secunde la standul echipei dupa ce mecanicii s-au chinuit sa scoata roata stanga spate.

Lider detasat pentru ultimele 15 tururi, Rosberg lasa intreaga atentie asupra bataliei pentru podium in care erau angrenati Massa, Raikkonen, Vettel, Button, Grosjean, Hamilton si Webber.

Massa a iesit rapid din grupul fruntas dupa a doua sa oprire programata, astfel ca Raikkonen mostenea un loc secund pe care l-a aparat cu succes pana cu opt tururi inaintea finalului.

Cu pneurile uzate si fara prea multa aderenta, Raikkonen a pierdut nu mai putin de sapte locuri intr-un singur tur, pentru ca in cele din urma sa iasa complet din puncte si sa termine pe 14.

Vettel ajungea astfel pe doi, dar nici pentru dublul campion mondial pozitia secunda nu s-a dovedit de bun augur. Atac de Button in turul 52, Vettel se vedea impins pe trei, loc de care a fost in cele din urma deposedat dupa un atac la interior al lui Hamilton.

Pana la urma Vettel a pierdut si locul patru in fata coechipierului sau Mark Webber, care s-a impus in urma unui duel direct.

In spatele lui Vettel au incheiat Romain Grosjean (Lotus), Bruno Senna si Pastor Maldonado (ambii de la Williams), in timp ce Fernando Alonso (Ferrari) si Kamui Kobayashi (Sauber) au obtinut ultimele puncte puse in joc.

Noul lider al clasamentului pilotilor dupa cursa din China este Lewis Hamilton cu 45 de puncte, care desi nu a castigat nicio cursa in acest sezon s-a remarcat la capitolul constanta prin trei clasari consecutive pe ultima treapta a podiumului.

Al doilea este Button cu 43 de puncte, iar fostul lider Alonso al treilea cu 37 de puncte.