Sporturi

Mitul invincibilitatii lui Bute s-a spulberat. Cauzele infrangerii cu Froch

Mult asteptatul meci dintre Lucian Bute, campionul mondial neinvins, si salangerul Carl Froch s-a transformat intr-un cosmar pentru pugilistul originar din Pechea.

(c) photo credit: Captura TV Money Channel

Intrat in ringul din Capital FM Arena (Nottingham) cu 30 de victorii la rand, dintre acestea 24 inainte de limita, Bute a fost de nerecunoscut si a sfarsit in genunchi la propriu.

Bute a surprins inca de la inceput. De la boxerul aflat mereu in asteptare a atacat inca din debut. Motivul l-am aflat la urma cand filmul deja se consumase.

“Am vrut sa-l prind in capcana”, a spus Bute, numai ca socoteala campionului mondial s-a potrivit mai bine pentru Froch.

Revenim la meci. Primele doua reprize au fost dominate tactic de Bute. Cateva lovituri care si-au atins tinta, o directa de stanga care a intrat binisor in figura lui Froch si perspectiva unui meci de uzura intins pe 12 reprize.

Multi se temeau inaintea partidei ca vom avea o decizie la limita si ca Froch va lua centura printr-un matrapazlac al arbitrilor, insa cel supranumit Cobra avea alte planuri.

In repriza a treia datele problemei s-au schimbat radical, iar meciul a luat o intorsatura dureroasa la propriu pentru Bute. Dintr-o data, parca la un semn, Froch a inceput sa atace ca un apucat trimitand lovituri cu nemiluita in stanga si in dreapta.

Bute s-a trezit in fata unei realitati cu aspect de cosmar pe care nu a mai intalnit-o in niciuna dintre cele 30 de partide castigate anterior. Poate in prima disputa cu Librado Andrade, cea castigata cu oarecare cantec, sa mai fi fost supus la o asemenea presiune.

Repriza 3/12: Si aceasta runda incepe cu Bute in prim plan. O stanga intra in figura lui Froch care tot timpul sta pe picior de plecare din fata lui Lucian. S-a enervat Froch si il ataca furibund pe Bute. Campionul nostru este prins in corzi si Bute are probleme! Un minut si zece secunde pana la finalul rundei. Lucian rezista cu greu in corzi. Lucian primeste o directa de stanga in plina figura. Froch este dezlantuit. Infern pentru Bute si in cele din urma runda se incheie. A fost cea mai grea runda din cariera lui Lucian Bute, care s-a mentinut cu greu in picioare in fata unui Froch dezlantuit.

Increzator dupa pumnii dati in runda precedenta, Froch a luat prim planul in repriza a 4-a si l-a urmarit pe Bute ca un pradator. Campionul roman a dat la un moment dat semne ca isi revine si chiar a trimis cateva lovituri bune, insa a incasat din nou o stanga in plina figura si alte cateva lovituri dupa gong. Froch era pe cai mari si intreaga sala din Nottingham, adica aproximativ 9.000 de englezi galagiosi, il impingea de la spate.

Despre repriza a cincea si ultima a meciului nu se pot spune prea multe. Va las mai bine sa cititi comentariul surprins chiar in timpul disputei:

Repriza 5/12: Froch este dezlantuit si incepe in forta. Lucian trebuie sa reactioneze. Campionul nostru are o taietura sub ochiul stang. Bute este facut KO dupa un atac criminal din partea lui Froch. Englezul l-a dus din nou in corzi pe Lucian, i-a dat capul pe spate de doua ori si in cele din urma arbitrul de ring a oprit meciul. Serie nemiloasa de patru lovituri consecutive in plina figura si Lucian Bute a gasit cu greu echilibrul ajutandu-se de corzi.

La ora locala 00:41, doua ore mai tarziu la Bucuresti, arbitrul de ring ii ridica mana lui Carl Froch si englezul de 34 de ani era declarat invingator prin KO in repriza a cincea. Victoria lui Froch insemna de fapt doborarea mitului invincibilitatii lui Bute, un mit construit vreme de 30 de meciuri in care am crezut ca Lucica al nostru nu poate fi doborat.

Reactiile nu au intarziat sa apara. Tendinta generala este ca Bute a gresit tactic. Ca nu trebuia sa stea la bataie in fata unui bataus si ca nu a facut decat sa intre ca mielul in vizuinea lupului.

Alte voci vorbesc despre infectia suferita de Bute la picior si ca acesta nu s-a pregatit cum trebuie, iar altii, mai indrazneti, merg pana intr-acolo incat afirma ca e vorba de un aranjament la nivel inalt.

Eu sunt de parere ca Bute a pierdut meciul pe mana lui si cand afirm acest lucru ma gandesc ca a intrat mult prea increzator in ring, confundandu-l pe Froch cu Glen Johnson, Jean Paul Mendy, Brian McGee sau Jesse Brinkley, adversari de mana a doua pe care “Domnul KO” i-a dovedit fara probleme.

Daca privim lista fostilor adversari ai lui Bute vedem ca pugilistului nostru i-au lipsit adversarii si meciurile tari. Cu exceptia primei confruntari cu Andrade, cea din 24 octombrie 2008, cand a avut serioase probleme in a se impune, Bute a luptat practic cu nimeni.

De cealalta parte, Froch a intalnit pugilisti mai inchegati, cum ar fi un Andre Dirrell, Mikkel Kessler, Arthur Abraham sau Andre Ward.

Calculele sunt simple pentru viitor. Munca serioasa si lupte adevarate, cu pugilisti adevarati pe mize mari. A trecut vremea victoriilor marunte pentru presa si palmares.

Bute are nevoie de un meci mare cu Froch la revansa, unde sa-i aplice o corectie zdravana si sa-i ia centura, dupa care ori se retrage, ori ataca unificarea despre care vorbea dupa disputa cu Mendy.