Oltchim a păşit cu dreptul în noul sezon de Champions League

Problemele financiare şi starea de incertitudine care a domnit la Râmnicu Vâlcea în ultima perioadă au fost lăsate de-o parte şi Oltchim a păşit în stil de mare campioană în noul sezon al Champions League.

Cotată printre cele patru mari favorite la câştigarea trofeului, formaţia pregătită de Jacob Vestergaard a trecut cu brio primul examen din Grupa A, impunându-se fără emoţii în faţa echipei de internaţionale de la Hypo Viena.

Vedeţi mai jos desfăşurarea partidei:

Final de partidă. Oltchim câştigă meciul cu Hypo, scor 30-25.

56 – Gol important marcat de Nechita de pe extrema dreapta (29-24). Hypo se apropiase periculos.

54 – Do Nascimento şi Acimovic aduc pe Hypo la patru goluri diferenţă.

53 – Bulatovic aruncă de pe picioare şi marchează al 10-lea său gol în acest meci (28-22).

52 – Paradă de zile mari a Paulei Ungureanu.

52 – A doua eliminare dictată împotriva Alexandrinei Barbosa.

49 – Pineau trimite în transversală pe contraatac. Manea faultează în defensivă, este eliminată 2 minute şi Do Nascimento transformă de la 7 metri.

48 – Manea se luptă exemplar la recuperare şi scoate o aruncare de la 7 metri. Transformă Bulatovic şi scorul se duce la un 27-20 liniştitor pentru moment.

47 – Neagu pătrunde pe contraatac după o minge apărată de Ungureanu şi a finalizat cu o aruncare din 9 metri (26-20).

46 – Brădeanu înscrie cu o aruncare spectaculoasă de la 9 metri (25-20).

45 – O nouă combinaţie Neagu-Manea şi scorul se duce la 24-20.

42 – Manea este angajată pe semicerc de Neagu şi punctează pentru 22-18.

41 – Aruncare de la 7 metri obţinută de Barbosa. Transformă Bulatovic cu o aruncare printre picioarele lui Blazek (21-17).

40 – Managarova este lansată ideal pe contraatac, ajunge în poziţie de finalizare, dar portăriţa Blazek apără formidabil.

37 – Barbosa reface pe contraatac diferenţa de patru goluri (20-16).

35 – Dublă eliminare pe atacul nostru. Stanca şi Acimovic.

34 – Bulatovic intra din nou pe faza de atac. Mingea ajunge pe extrema dreaptă la Managarova şi aceasta marchează pentru 19-15.

31 – Câte un gol de fiecare parte în debutul reprizei secunde. Barbosa pentru noi, Temes pentru Hypo.

30 – Final de repriză.

27 – Barbosa face 14-11 la capătul unui contraatac de manual.

27 – Neagu mimează o pasă pentru Barbosa şi marchează cu o aruncare la colţul lung. Al doilea gol pentru interul nostru.

25 – Stanca marchează pentru 12-11 şi Acimovic de la oaspete este eliminată 2 minute pentru o lovitură aplicată lui Bulatovic.

24 – Bulatovic readuce Oltchimul la conducere (11-10).

23 – Neagu o angajează ideal pe semicercul de 6 metri pe Stanca. Din păcate aceasta trimite în portăriţa adversă. Hypo egalează pe contraatac (10-10).

22 – Rodriguez găseşte prea uşor un culoar în apărarea noastră şi marchează fără probleme.

21 – Contraatac finalizat de Managarova şi Oltchim are din nou două lungimi în faţa lui Hypo.

20 – Neagu se înalţă spectaculos la 9 metri, pluteşte peste apărarea adversă şi marchează la vinclu (9-8).

19 – Neagu este trimisă pe teren în aplauzele publicului spectator.

19 – Barbosa o faultează în apărare pe Do Nascimento şi este eliminată.

18 – Gol şi eliminare de 2 minute Bulatovic (8-7). Temes Bernadett este trimisă pe banca pedepselor.

17 – Barbosa readuce Oltchimul în avantaj, scor 7-6. Temes reface rapid echilibrul pe tabelă.

16 – Revenim în atac şi Nechita obţine la rândul său aruncarea de la 7 metri.

16 – O dată în plus Rodriguez apare la linia de 7 metri, dar trimite peste poartă faţă în faţă cu Ungureanu.

15 – Rodriguez aruncă la vinclu şi scorul redevine egal, 6-6.

15 – Aruncare de la 7 metri pentru Hypo în superioritate numerică. Publicul contestă decizia celor doi arbitri.

14 – Navarro apără aruncarea de la 7 metri executată de Barbosa. Moment important la 6-5 pentru Oltchim.

13 – Extrema dreapta Nechita aruncă din unghi dar este ghicită de Arenhart.

12 – Acimovic primeşte în centru de unde trimite o ghiulea în dreapta lui Navarro.

11 – Cavaleiro o surprinde pe Navarro cu o aruncare sub bară. Nicio şansă pentru portăriţa noastră. Ne scoate Jovanovic pe atac şi se păstrează ecartul de două goluri (6-4).

10 – Apără din nou Navarro şi Oltchim se poate duce la trei goluri avans pe tabelă.

8 – Brădeanu pătrunde pe interul dreapta şi obţine aruncarea de la 7 metri. Transformă Bulatovic şi duce scorul la 5-3.

7 – Manea pătrunde în paşi, dar este faultată şi Oltchim rămâne în posesie.

5 – Jovanovic aruncă superb la colţul scurt şi o surprinde pe portăriţa adversă.

4 – Început echilibrat de partidă. Ivanovic ratează şi Hypo are şansa preluării în premieră a conducerii. Oaspetele scapă mingea în afara terenului şi Oltchim revine în atac.

3 – Intervenţie foarte bună a portăriţei iberice Navarro. Aceasta scoate cu un ultim efort de pe linia porţii.

2 – Mingea ajunge la Bulatovic şi aceasta marchează pentru 2-1.

1 – Oltchim deschide scorul prin pivotul Manea.

19:01 A început meciul de la Râmnicu Vălcea.