Cum arată semifinalele celor două conferințe din NFL

Seattle Seahawks huddle

Campionatul nord-american de fotbal (NFL) a programat sâmbătă și duminică meciurile din runda wild card în urma cărora s-au stabilit semifinalele în cele două conferinșe, NFC și AFC.

Echipele Green Bay Packers și Houston Texans s-au calificat, sâmbătă noapte, în semifinalele celor două conferințe care formează National Football League (NFL).

Câștigători ai Super Bowl-ului în urmă cu doi ani, Green Bay Packers au învins pe Minnesota Vikings, cu 24-10, și urmează a juca pentru un loc în finala Conferinței Naționale (NFC) cu San Francisco 49-ers.

Houston Texans a dispus de Cincinnati Bengals, cu 19-13, avansând în semifinalele Conferinței Americane (AFC) unde îi așteaptă New England Patriots, finalista Super Bowl-ului din 2012.

Seattle Seahwaks a întors spectaculos rezultatul cu Washington Redskins

După începutul meciului din Washinton se părea că gazdele de la Redskins se vor impune la scor în fața celor de la Seattle Seahawks în meciul de wild card din playoff-ul NFL.

Primul sfert a aparținut lui Redskins care s-a distanțat la 14-0 pe tabelă în urma a doua TD-uri reușite de Evan Royster (9:57) și Logan Paulsen (2:26).

Cei de la Seattle au echilibrat disputa în sfertul al doilea când au marcat 13 puncte printr-un TD și alte două field goals a câte trei puncte fiecare.

Mai întâi Steven Hauschka a trimis mingea printre buturi de la 32 de yarzi, pentru ca Russell Wilson, quarter back-ul celor de la Seahawks să-i trimită o pasă de TD lui Michael Robinson cu mai puțin de cinci minute înaintea finalului sfertului.

La ultimul atac al sfertului oaspeții au mai pus trei puncte pe tabelă după un nou field goal reușit de Hauschka de la 29 yarzi.

În sfertul al treilea niciuna dintre echipe nu a mai marcat, pentru ca în ultima parte a meciului Seattle Seahawks să treacă la cârma meciului.

Marshawn Lynch a reușit un TD de opt puncte după 27 de yarzi câștigați, iar Hauschka a închis meciul cu un nou field goal.

În cealaltă partidă disputată duminică Baltimore Ravens a eliminat pe Indianapolis Colts, cu 24-9.

După disputarea celor patru meciuri de wild card tabloul semifinalelor celor două conferințe care compun NFL arată astfel:

NFC

Atlanta Falcons – Seattle Seahawks

San Francisco 49-ers – Green Bay Packers

AFC

Denver Broncos – Baltimore Ravens

New England Patriots – Houston Texans

Semifinalele celor două conferințe se vor disputa pe 12 și 13 ianuarie. Finalele conferințelor vor avea loc la 20 ianuarie, iar disputa între cei mai buni jucători din NFC și AFC, așa numitul Pro Bowl, se va juca la 27 ianuarie.

Sezonul în NFL se încheie pe 3 februarie cu marele meci din Super Bowl, în urma căruia campioana NFL va pleca acasă cu trofeul Vince Lombardi.