Snooker

Robertson-Allen, primul sfert de finală la Masters

EPTC 2

Jucătorii Neil Robertson şi Mark Allen sunt primii calificaţi în sferturile de finală la Masters, după ce s-au impus în meciurile programate în runda inaugurală a turneului invitaţional găzduit de Alexandra Palace din Londra.

Debut electrizant la Masters unde deţinătorul titlului Neil Robertson a revenit de la 3-5 pentru a se impune cu 6-5 în faţa chinezului Ding Junhui.

Scor: 100-0 (76), 65-38, 22-103 (103), 11-73 (53), 70-2, 0-135 (127), 25-69, 1-78 (54), 100-0 (100), 71-50 (Robertson 62, Ding 50), 90-0 (90)

Campionul din 2012 a început bine şi s-a instalat la conducere, scor 2-0, pe fondul unui joc apatic din partea lui Ding.

Chinezul care triumfa la Masters în 2011 după o prima finală sută la sută asiatică a revenit şi a egalat scorul până la pauză, pentru a trece în premieră la conducere după jocul cinci.

Robertson a egalat la trei, dar Ding s-a desprins apoi la 5-3 şi părea că are meciul al discreţie.

Australianul poreclit ”Robbo” nu s-a lăsat bătut prea uşor şi a redus din diferenţă cu un break de fix 100 de puncte, care avea să-i dea încredere şi să conteze decisiv în economia meciului.

A urmat un alt break de 62 de puncte prin care Robertson a egalat scorul la cinci trimiţând meciul în decisiv.

Fostul campion mondial a lovit decisiv încă de la prima bilă roţie şi a închis frame-ul cu un break de 90 puncte.

Robertson s-a calificat astfel în sferturile de finală unde va juca împotriva nord-irlandezului Mark Allen, jucător care l-a învins pe englezul Mar Davis,c u 6-2.

Scor: 136-0 (136), 1-75 (62), 73-0, 0-85, 79-0, 65-7, 58-46 85-9 (80)