Bayern a făcut tunurile să tacă

Arsenal vs Bayern Munich

Formaţia germană Bayern Munchen este cu un pas în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce a câştigat cu 3-1 în deplasare manşa tur a disputei cu Arsenal.

Bayern a început în forţă şi după doar şapte minute echipa bavareză a deschis scorul pe Emirates prin Kroos.

În urma unei faze cursive de atac mingea a ajuns pe flancul drept şi de acolo Muller l-a găsit în marginea careului pe Kroos, iar acesta nu a stat prea mult pe gânduri şi a şutat decisiv fără preluare.

Pentru Tony Kroos a fost al cincilea gol în Liga Campionilor şi interesant este că de fiecare dată a existat un pasator diferit.

Apărarea lui Arsenal a continuat să fie fragilă şi Bayern a lovit din nou în minutul 21. A fost o lovitură de la colţ, Van Buyten a reluat pe poartă şi Szcsesny a respins doar până în piciorul lui Muller.

Mijlocaşul ofensiv al lui Bayern şi-a trecut astfel în cont al patrulea gol în acest sezon de Champions League, stabilind astfel un nou record personal la acest capitol.

Fără prea multă viziune în faza ofensivă şi extrem de slabă în apărare, Arsenal s-a chinuit sp ajungă la poarta lui Neuer. Nervii au cedat şi doi tunari, Sagna şi Arteta, au fost ”îngălbeniţi” pentru intrări la limita regulamentului.

De galben nu a scăpat nici Schweinsteiger care va absenta astfel în manşa retur de la Munchen.

Bayern putea marca golul trei în ultimul minut al primei reprize. Căpitanul Lahm a centrat perfect pentru lovitura de cap a croatului Mandzukic şi acesta a trimis puţin pe lângă poarta adversă.

Arsenal a presat în debutul părţii secunde şi a redus din diferenţă după doar nouă minute de la reluarea jocului. Tunarii au avut un corner de pe dreapta, mingea a fost lăsată să cadă în careu şi Lukas Podolski a redus din diferenţă profitând şi de ieşirea hazardată a lui Neuer.

Podolski a devenit astfel doar al treilea jucător german care a marcat împotriva lui Bayern în Champions League după Jorg Albertz (Rangers) şi Mesut Ozil (Real Madrid).

Mare ocazie ratată de Arsenal în minutul 72 prin Giroud. Găsit bine în centrul careului atacantul francez a reluat în forţă din voleu şi mingea l-a lovit pe Neuer.

Presată tot mai puternic Bayern a lovit la una dintre puţinele acţiuni ofensive din partea secundă. Lahm a centrat la întâlnire în faţa porţii şi Mandzukic a reluat cu şansă în poartă de lângă Sagna.

Golul marcat de Mandzukic pe Emirates a fost al 100-lea reuşit de un croat în Liga Campionilor, capitol la care lider este Ivica Olic cu zece reuşite.

La final Bayern a savurat victoria cu 3-1 devenind doar a şasea echipă din istoria cupelor europene care a marcat cel puţin trei goluri pe terenul lui Arsenal. Celelalte cinci sunt Barcelona, Manchester United, Spartak Moscova, Benfica şi Inter Milano.

Arsenal are o misiune extrem de dificilă în returul de la Munchen, dar tunarii au demonstrat în istoria recentă că se pot lua la trântă şi cu scoruri mai mari. Elocvent în acest sens este dubla manşă cu AC Milan când echipa lui Wenger a fost foarte aproape de răsturna situaţia după un 0-4 în deplasare.

Doar trei echipe s-au calificat în istoria Ligii Campionilor după ce au pierdut prima manşă pe teren propriu: Ajax după 0-1 cu Panathinaikos în 1996 şi Inter Milano după ce a pierdut chiar în faţa lui Bayern în 2011.