David Beckham a debutat la Paris Saint Germain

039

Mijlocaşul englez David Beckham a debutat la noua sa formaţie din capitala Franţei tocmai în clasicul Hexagonului cu Olympique Marseille şi nu a făcut-o deloc rău. PSG s-a impus cu 2-0 şi rămâne lider detaşat în Ligue 1.

Echipa lui Carlo Ancelotti a deschis scorul prin brazilianul Lucas Moura în prima repriză, şutul acestuia fiind deviat în propria poartă de Nkoulou.

Golgeterul suedez Zlatan Ibrahimovic a stabilit scorul final chiar în prelungiri cu o reluare din pasa lui Menez. Acesta din urmă a ajuns în careul celor de la OM după o deviere subtilă din partea lui Beckham.

Fostul internaţional englez a început meciul ca rezervă, dar a intrat în teren în locul lui Pastore pentru ultimele 14 minute ale meciului.

Sub privirile soţiei sale Victoria şi în condiţiile unei ninsori tot mai abundente, Beckham a fost primit cu ovaţii la scenă deschisă de pătimaşii suporteri ai lui PSG.

Beckham nu mai jucase un meci oficial de la 1 decembrie 2012 când fosta sa echipă Los Angeles Galaxy a învins pe Dynamo Houston, cu 1-0, şi a cucerit titlul în Major League Soccer.