Real Madrid continuă în Champions League după un meci clasic pe Old Trafford

Condusă cu 1-0 de o echipă Manchester United foarte bine aşezată defensiv de Sir Alex Ferguson, campioana Spaniei Real Madrid a întors rezultatul în superioritate numerică şi a marcat de două ori pentru calificarea în sferturile Ligii Campionilor. Gazdele deschiseseră scorul în debutul părţii secunde prin autogolul lui Ramos, dar Modric şi Ronaldo au marcat pentru 1-2. Nani de la Manchester United a fost eliminat la scorul de 1-0 pentru gazde.

Presaţi de rezultatul înregistrat în manşa tur, madrilenii au dominat începutul partidei de pe Old Trafford.

Pe acest fond oamenii lui Jose Mourinho nu au avut nevoie decât de zece minute pentru a rata prima ocazie. Higuain a primit la marginea careului, însă a trimis peste poarta apărată de David De Gea.

Manchester United a replicat prin cursa pe stânga a lui Nani din minutul 17, acesta fiind blocat de Varane în momentul centrării.

Ocazie monumentală ratată de United în minutul 20 în urma unei lovituri de la colţul. Vidic a reluat cu capul în bară, după care balonul a ajuns la Wellbeck, însă acesta a şutat fix în Diego Lopez.

Madrilenii au trimis mingea în poarta lui United prin Higuain în minutul 34, dar golul a fost anulat pentru un fault în atac comis în săritură de Sergio Ramos asupra lui Robin van Persie.

Două minute mai târziu Diego Lopez a respins in extremis lobul lui Wellbeck, după ce nici Van Persie nu reuşise să-l învingă pe portarul Realului.

Mourinho a fost nevoit cu două minute înaintea pauzei să-l înlocuiască pe Di Maria, accidentat, cu brazilianul Kaka.

Jocul de contraatac gândit de Sir Alex Ferguson a dat roade la trei minute după pauză. Mingea a ajuns în careu la Nani care a trimis în faţa porţii pentru reluarea lui Van Persie, dar Ramos a deviat nefericit balonul în propria poartă.

Real a ieşit la joc şi campioana Spaniei a primit un important impuls din partea centralului turc al întâlnirii. Acesta l-a eliminat cu roşu direct pe Nani pentru o intrare de K1 asupra lui Arbeloa.

Cu un jucător în plus madrilenii au atacat în valuri şi cea mai mare ocazie nu avea să întârzie. Varane a reluat cu capul spre poartă, iar Rafael a respins mingea cu mâna, fază neobservată de acelaşi arbitru de centru.

Real a deschis apărarea adversă cu un şut de la distanţă trimis în minutul 66 de Luka Modric. Croatul adus pe Bernabeu la insistenţele lui Mourinho de la Tottenham l-a evitat pe Carrick şi a trimis imparabil în stânga lui De Gea.

Trei minute mai târziu Cristiano Ronaldo a adus pe Real în avantaj cu o reluare din interiorul careului mic. Portughezul a refuzat să se bucure şi chiar a ridicat mâinile în semn că-şi prezintă scuze pentru suporterii lui United.

Chiar şi în inferioritate numerică gazdele nu au renunţat la luptă şi echipa lui Ferguson a ratat două mari ocazii în minutul 82. Mai întâi Van Persie a şutat în Diego Lopez, pentru ca pe recuperare Rooney să trimită violent peste poartă.

Kaka a fost foarte aproape de 3-1 în minutul 89. Lansat într-o cursă personală pe partea stângă, brazilianul a căutat colţul scurt, dar mingea a întâlnit bara şi apoi s-a oprit în spatele lui De Gea.

Doua minute mai târziu Ronaldo l-a imitat pe coechipierul său, cu menţiunea că De Gea s-a opus şi a respins în corner.