Simona Halep, meciul vietii in sferturi la Roma

Jucatoarea Simona Halep a ajuns in semifinalele turneului WTA Premier de la Roma, dotat cu premii totale in valoare de 2.3 milioane de euro, dupa un meci memorabil disputat in compania fostei lidere mondiale Jelena Jankovic.

Condusa cu un set si aflata cu spatele la zid in decisiv, cand a revenit de la 0-3, Halep a salvat doua mingi de break ale adversarei sale si s-a impus in cele din urma cu 4-6, 6-0, 7-5.

Vedeti mai jos cum s-a desfasurat meciul dintre Halep si Jankovic, una dintre cele mai crancene inclestari din tenisul feminin in acest an.

17:46 Game, set si Meci Halep!

17:43 Doua mingi de meci pentru Halep.

17:37 Halep ajunge la a patra minge de 6-5. Ambele jucatoare sunt la capatul puterilor. 6-5 in sfarsit dupa o eroare a sarboaicei.

17:30 Doua sanse de 6-5 pentru Halep. Jankovic este in pragul unei crize de nervi.

17:27 Revenire fabuloasa a Simonei Halep si scorul este din nou egal, 5-5. Serveste Halep.

17:26 Halep smulge aplauze la scena deschisa dupa un punct fabulos. Are minge de break, minge de 5-5.

17:24 Primul as al lui Jankovic in acest meci vine la 30-15 si 5-4. Doua mingi de meci. Ambele sunt salvate de Halep si publicul italian tine cu jucatoarea noastra.

17:19 Al patrulea break obtinut de Jankovic, scorul devine 5-4 pentru fosta lidera mondiala care va servi pentru meci.

17:16 Nu cedeaza Halep si are doua sanse de re-break. Jankovic trimite afara cu forehand-ul si avem din nou egalitate, 4-4. Urmeaza Halep la serviciu.

17:11 Jankovic revine la conducere, 4-3, cu break.

17:09 Halep scapa forehand-ul afara si Jankovic are minge de 4-3. Halep egaleaza dupa un punct urias castigat cu acelasi forehand aproape de linie.

17:04 Minge de 3-3 pe care o are Halep la primire si egalarea se proudce. Halep revine de la 0-3 in acest decisiv.

16:54 Halep nu cedeaza si recupereaza un break. 1-3 si jucatoarea noastra urmeaza la serviciu.

16:50 Nu mai putin de 11 erori nefortate a comis Halep in primele trei game-uri din setul decisiv, tot atatea cat a comis Jankovic in tot setul secund.

16:47 Un nou game pierdut de Halep pe propriul serviciu. Jankovic se distanteaza la 3-0 si urmeaza la serviciu.

16:36 Halep trimite afara cu reverul si Jankovic intra cu break in setul decisiv.

16:30 Set Halep la zero si meciul intra in decisiv dupa o evolutie incantatoare in al doilea act (3-11 raporturl erorilor nefortate si 10-5 cel al punctelor direct castigatoare).

16:29 Minge de set ratata de Halep pe serviciul adversarei sale la 5-0.

16:22 Un nou break in contul lui Halep si jucatoarea noastra se distanteaza la 4-0. Pauza se pare ca a fost de bun augur.

INFO: Halep acuza o iritatie la degetele piciorului drept. Medicul ii aplica o crema si mai multe pansamente, iar meciul va fi reluat in cel mai scurt timp.

16:14 De aceasta data Halep isi castiga, nu foarte usor, serviciul si se distanteaza la 3-0. La pauza dintre game-uri jucatoarea noastra solicita interventia medicului. Jocul este oprit.

16:12 Pare ca se se repeta istoria primului set. Jankovic are sansa de break la 2-0 pentru Halep.

16:08 Doua sanse de break pentru Halep la 1-0 in debutul setului al doilea. Halep finalizeaza cu dreapta in lung de linie si se duce la 2-0 la fel ca in primul set.

16:00 Jankovic inchide setul intai cu o lovitura castigatoare de forehand in lungul liniei. 6-4 in 47 de minute.

15:57 Halep urca la fileu si finalizeaza spectaculos. Minge de 5-5 pentru Halep.

15:56 Punct senzational castigat de Halep la minge de set pentru Jankovic. Jucatoarea noastra a trimis in coltul terenului si a contabilizat al 13-lea punct direct castigator.

15:50 In cele din urma Jankovic reuseste break-ul si va servi pentru castigarea primului set la 5-4.

15:48 Sansa de break ratata de Jankovic la 4-4. Sarboaica a trimis in fileu un schimb lung de mingi.

15:32 Halep revine la conducere, scor 3-2, dupa doua game-uri cedate la rand. Jankovic a ridicat nivelul jocului dupa un inceput modest.

15:23 Jankovic urca agresiv la fileu si o scoate pe Halep metri buni in spatele liniei de fund a terenului. Sansa de re-break pentru sarboaica si acesta vine dupa o dubla eroare comisa de Halep.

15:18 Doua puncte castigatoare la rand reusite de Halep. Minge de break, prima a meciului. Si Halep face break-ul dupa o noua urcare la fileu (2-0).

15:14 Halep incepe cu un joc solid pe serviciu. Jankovic a comis doua erori nefortate (1-0).

15:13 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

INFO: Simona Halep are drept rezultat etalon un tur 3 disputat la Miami. Un singur set a pierdut Halep in drumul spre sferturi, eliminandu-le pe Svetlana Kuznetsova, Agnieska Radwanska si Roberta Vinci. Pentru a ajunge pe tabloul principal Halep a jucat calificari la Roma, iar in turul secund a eliminat-o pe Daniela Hantuchova.

Jelena Jankovic a ajuns in sferturi fara set pierdut, eliminandu-le pe Tsvetana Pironkova, Bojana Jovanovski si Na Li.

Halep si Jankovic sunt la egalitate dupa doua meciuri disputate. Ultima intalnire a avut loc in 2012 la Bruxelles, iar Halep s-a impus atunci in trei seturi pe zgura.