Menu
0 Comments

Scrima aduce primul aur la Rio. UPDATE: Si singurul

Dupa cinci zile in care i-am facut cu ou si cu otet pe sportivii nostri intrati in febra concursurilor olimpice de la Rio, a iesit intr-un final soarele si pentru Romania.

Un soare stralucitor pentru cea mai importanta medalie, mult ravnitul aur olimpic, adus de echipa feminina de spada a Romaniei.

O medalie de aur obtinuta nu oricum, ci dupa eliminarea a trei forte din sportul mondial: Statele Unite ale Americii in sferturi, Rusia in semifinale si China in marea finala. China, natiune care obtinuse titlul olimpic la aceasta disciplina in ultimii patru ani.

Ana Maria Popescu (fosta Branza pentru o mai buna identificare), Simona Gherman, Simona Pop si Loredana Dinu si-au pastrat sangele rece contra chinezoaicelor si au dominat finalul de la primul si pana la ultimul asalt. O victorie fara dubii, cu 44-38, adusa in ultimul releu de experimentata Popescu, lidera echipei noastre.

Declicul s-a produs in sferturi, cand aceeasi Popescu a adus victoria pentru Romania in minutul de aur la tusa decisiva. Ce moment! Cata emotie si ce incarcare dupa acea victorie. In semifinale am defilat in fata Rusiei, medalia a fost asigurata si apoi in finala pentru aur am mers pana la capat.

Aceasta dupa ce tenismenii Horia Tecau si Florin Mergea obtinusera calificarea in finala turneului masculin de dublu, asigurand la randul lor o alta medalie pentru Romania. Avem in continuare sperante la gimnastica de la Marian Dragulescu si Catalina Ponor, ne jucam sansa la handbal sau canotaj pana la capat.

photo credit: DAYBREAKER SPORT PARTY. FENCING via photopin (license)

Tags: , , , ,

Spune-ti parerea, opinia ta conteaza