Tenis US Open

Sevastova produce surpriza la US Open

Ce mica e lumea in tenis si totusi atat de mare. La doua luni dupa ce era demolata de Simona Halep in finala de la Bucuresti, ne amintim de acel nemilos 6-0, 6-0, Anastasija Sevastova din Letonia o invinge in doua seturi pe Garbine Muguruza in turul secund la US Open. Si nu oriunde, ci pe uriasa arena centrala de la Flushing Meadows. Cele doua au comis un total de 72 de erori nefortate. Parca sunt totusi cam multe. Sevastova a avut 4-0 si 5-1 in al doilea set, iar Muguruza a fost aproape de o remontada. Ar fi reusit-o daca nu se batea aproape singura.

Dupa meciul celor doua a urmat pe central partida dintre Rafa Nadal si Andreas Seppi, meci cu un deznodamant previzibil. Victorie in trei seturi fara drept de apel din partea fostului lider mondial. Surpriza a venit insa in setul al doilea, la 3-3, din partea ploii, care i-a obligat pe organizatori sa foloseasca in premiera acoperisul retractabil care a costat 150 milioane de dolari. Cam cat un stadion decent construit in Romania fara alte “costuri suplimentare”. Stiti cat a durat toata intreruperea de la aparitia ploii, intreruperea meciului si reluarea partidei in regim de sala? Sapte minute si jumatate! O peformanta in sine ca doar vorbim de un proiect aflat in studiu de mai bine de un deceniu. Nadal a povestit dupa meci ca nu a simtit vreo diferenta cu acoperisul tras, singurul inconvenient recunoscut de organizatori fiind legat de zgomot. Murmul care oricum se simte pe arena Arthur Ashe, cea mai mare din tenis, a fost amplificat cu acoperisul tras.

In rest, toate bune si frumoase, la New York. O avem pe Monica Niculescu in turul 3 la simplu dupa infrangerea grea pe care i-a administrat-o Anei Bogdan (6-0, 6-1). Pentru un loc in optimi Niculescu o infrunta pe Caroline Wozniacki, jucatoare in fata careia a pierdut toate cele sase meciuri de pana acum fara sa-i fi luat macar un set.

photo credit: da view from our seats via photopin (license)