Menu
0 Comments

Liverpool – Roma, un meci in doua acte. Cu si fara Salah pe teren

Prea putini dintre amatorii de pariuri ar fi anticipat la inceputul sezonului o semifinala de Liga Campionilor intre Liverpool si Roma.

Doua echipe care au ajuns in penultimul act al celei mai importante competitii din fotbalul european dupa ce, in sferturi, eliminasera doua dintre marile favorite la castigarea ravnitului trofeu: Manchester City si FC Barcelona.

Un Liverpool nebun de frumos pe care n-ai cum sa nu-l admiri indiferent de culoarea si apartenenta fotbalistica pe care o ai. De cealalta parte, Roma este cu adevarat o surpriza pentru aceasta faza avansata a intrecerii, insa ochelaristul Di Francesco a reusit sa consolideze cu adevarat o echipa in Cetatea Eterna.

Meciul propriu-zis de pe Anfield Road a fost unul in doua acte si nu ma refer aici la cele doua reprize. Am avut un meci controlat de Liverpool cata vreme pe teren s-a aflat “faraonul” Mohammed Salah, jucator declarat recent cel mai bun fotbalist al sezonului in Premier League spre dezacordul lui Pep Guardiola.

Egipteanul i-a inchis gura antrenorului care a facut-o campioana pe Manchester City prin doua goluri si tot atatea pase de gol, a doua reusita a lui Salah fiind una cu adevarat de exceptie. Un sut senzational cu stangul la vinclu.

Sane si Firmino de doua ori duceau scorul la 5-0, dupa care Klopp decide sa-l inlocuiasca pe Salah in minutul 75. Stop joc! Incepe meciul doi.

Fara Salah pe teren si la adapostul uriasului avantaj, Liverpool s-a vazut prematur cu sacii in caruta, iar Roma a profitat si a punctat de doua ori in minutele de final reaprinzand miza returului de pe Olimpico.

Ce frumos a preluat Dzeko pe piept in careu, pe fundal un suporter al lui Liverpool punandu-si mainile in cap anticipand golul cu sut la coltul scurt, dupa care Milner opreste o minge cu mana si Perotti inscrie de la punctul cu var.

Meciul doi castigat asadar de Roma, cu 2-0, iar la retur echipa din capitala Italiei n-are nevoie decat de reeditarea scorului cu Barcelona pentru a merge in finala de la Kiev.

photo credit: Ben Sutherland | Flickr

Tags: , , , ,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.